Külföldre Számlázás Áfakulcsa
- HolaSzámla (www.holaszamla.hu)
- Külföldre Számlázás Áfakulcsa
Milyen áfakulcsot kell külföldi vevő esetén használni?
A számla áfakulcsa több tényezőtől függ, köztük a kibocsátó adózási formájától, az ügylet típusától, a teljesítés helyétől, a vevő adóalanyiságától és a vevő országától.
EU cég vevő
- Termék értékesítés
Érvényes közösségi adószámmal rendelkező vevő esetén, ha igazolható, hogy a termék elhagyta az országot, akkor általában 0% adómentes. Ha nem tudjuk igazolni ezt, akkor kiállítható a számla a belföldön érvényes, például 27% áfakulccsal is, KATA vállalkozó kibocsátó esetén pedig 0% alanyi adómentes
- Szolgáltatás nyújtása
Vállalkozások közötti szolgáltatásoknál főszabály szerint az igénybevevő székhelye határozza meg az áfát, ezért általában 0% áfa tv. hatályán kívül mivel fordított adózásról van szó. Ez alól kivételek: szálláshely szolgáltatás, személy szállítás, közlekedési eszköz bérbeadás, vendéglátó-ipari szolgáltatások.
EU magánszemély vevő
- Termék értékesítés
Ha az értékesítés volumene nem ér el egy bizonyos értékhatárt, akkor a magyar áfakulcsot kell alkalmazni, például 27% vagy KATA vállalkozó kibocsátó esetén pedig 0% alanyi adómentes, az összeghatár feletti értékesítések esetén pedig, ha az eladó a terméket a vevőhöz elfuvarozza / elfuvaroztatja, akkor a vevő országa szerinti adókulcs 17% - 25% felszámítása szükséges.
- Szolgáltatás nyújtása
Alapszabályként a szolgáltatást nyújtó cég székhelye szerinti, magyar áfakulcsot kell alkalmazni, például 27%, KATA vállalkozó kibocsátó esetén pedig 0% alanyi adómentes Ez alól kivétel a távközlési szolgáltatások, tárhely és honlap üzemeltetés, műsorszolgáltatás, elektronikus szolgáltatás, szoftver, kulturális, művészeti, tudományos, oktatási, szórakoztatási és sportszolgáltatások, melyek esetében az adófizetési kötelezettség ott keletkezik, ahol a tevékenységet ténylegesen végzik, például külföldön, ekkor az áfakulcs 17% - 25%.
Harmadik országbeli cég vevő
- Termék értékesítés
Az áfa tv. szerint a termékexport adómentes, ezért ha az értékesített termék bizonyíthatóan elhagyta az Európai Unió területét, akkor 0% áfa mentes számlát kell kiállítani, ellenkező esetben magyar áfakulcsot (például 27% vagy KATA esetén 0% alanyi adómentes) kell használni.
- Szolgáltatás nyújtása
Főszabályként az Ön vállalkozásának nem kell áfát felszámítani. Az áfát a megrendelő adóalany a saját országában köteles rendezni a fordított adózás miatt, így a számlát általában 0% áfa tv. hatályán kívüli áfakulcs alkalmazásával kell elkészíteni.
Harmadik országbeli magánszemély vevő
- Termék értékesítés
Harmadik országba történő értékesítés magánszemély és külföldi adóalany esetén is exportértékesítésnek minősül, ha a termék igazolhatóan elhagyja a Közösség területét. Ilyenkor általában 0% áfa tv. hatályán kívüli áfakulcs alkalmazható.
- Szolgáltatás nyújtása
Főszabályként a szolgáltatást nyújtó letelepedési helyén teljesül az ügylet, azaz a magyar ÁFA-kulcsok lépnek érvénybe, például 27 %. Ha a szolgáltatás nyújtója KATA vállalkozás, akkor pedig 0% alanyi adómentes kulccsal végezhető a számlázás.
Külföldi vevő részére kiállított számla szabályok
Pénznem
Ha a termék értékesítése, vagy a szolgáltatás nyújtása nem forintban történik, hanem valamilyen külföldi pénznemben, akkor a megfelelő árfolyamot kell alkalmazni.
EU tagállamok
Külföldre történő termék értékesítés vagy szolgáltatás nyújtás esetén, ahhoz hogy megfelelő áfakulcs kerüljön a számlákra, ismerni kell, hogy az adott ország az Európai Unió tagállama-e vagy sem. Jelenleg az alábbi 27 ország az EU tagja: Ausztria , Belgium , Bulgária , Ciprus , Csehország , Dánia , Észtország , Finnország , Franciaország , Görögország , Hollandia , Horvátország , Írország , Lengyelország , Lettország , Litvánia , Luxemburg , Magyarország , Málta , Németország , Olaszország , Portugália , Románia , Spanyolország , Svédország , Szlovákia , Szlovénia
Harmadik ország
Minden olyan ország "harmadik ország"-nak tekintendő, mely nem az EU tagja. Ezek:
Külföldi Számla Tartalmi Követelmény
Fontos kötelező tartalmi eleme a számlának az áfatartalom forintban
történő szerepeltetése. Ez akkor is igaz,
ha deviza pénznemű számláról van. Az áfa tartalom feltüntethető a számla deviza
pénznemében is, viszont mindig kötelező forintban is odaírni.
Árfolyam: A számlákon nem kötelező feltüntetni, azonban mivel a NAV
felé történő adatszolgáltatásnak kötelező eleme,
így célszerű a bizonylatokon is szerepeltetni, hiszen a könyvelő és a vevő számára is
praktikus lehet.
Számla nyelve: A számlák lehetnek magyar vagy külföldi nyelvűek,
illetve lehetnek többnyelvűek is.
Az adóhivatal és a könyvelő munkájának elősegítése érdekében azonban célszerű lehet a
külföldi vevő részére kiállított számlákat kétnyelvű szövegezéssel ellátni.
Adószám: EU-s adóalany esetén értelemszerűen nem a magyar adószámot,
hanem a közösségi adószámot kell feltüntetni a számlát.
Utalási információk: Ha banki átutalással történik a számla
kiegyenlítése, akkor célszerű feltüntetni a bankhoz tartozó
BIC/SWIFT kódot és a bankszámlaszám IBAN formátumú kódját is.
Külföldi Számla Áfakulcsa
Külföldi értékesítés során ügyelni kell arra, hogy megfelelő áfakulccsal történjen az
ügylet számlázása. Az alkalmazott áfakulcsot befolyásolja az ügyletben résztvevő felek
országa, a kibocsátó
adóügyi státusza, a vevő adóügyi státusza, az ügylet jellege és típusa. Figyelni kell
arra is,
hogy nulla százalékos
áfakulcsból számos különböző fajta létezik, melyeknek fontos adózási jelentőségük
van.
Javasoljuk, hogy külföldi vevő részére készülő számla kiállítása előtt
mindenképpen konzultáljon könyvelőjével!